Otomasyon Sistemleri

Otomasyon Sistemleri sanayi devrimiyle beraber makinelerin gücü artış göstermeye başladı. Günümüzde ise hızlı üretim ihtiyacı, beraberinde çeşitli sorunlar doğurdu. Bunlardan belki de en önemlisi, artan üretim ihtiyacına karşın insan gücünün hem pahalı olması hem de yetersiz kalmasıydı. Otomasyon sistemleri  üretimde insan gücünün payının azaltılmasını ve makinelerle işlemlerin otomatik olarak yapılmasını mümkün kıldı. Günümüzde otomasyon sistemleri sayesinde pek çok alanda faaliyetler insan gücüne ihtiyaç olmaksızın gerçekleştirilmeye başladı.

Peki otomasyon sistemleri nedir ve neden gereklidir? İnsan gücüne kıyasla faydaları nelerdir? Gelin tüm merak edilenlere göz atalım.

Otomasyon Sistemleri Nedir?

Hızlı ve ekonomik üretim, makinelerin gücünden faydalanmakla mümkündür. Bunun için insan gücünü azaltıp makine gücünü artırmak gerekir. Otomasyon sistemleri ise üretim görevinde robotik cihazlara yer vermektir. Bu sayede birden fazla insanın yapması gereken görevi tek bir makine yerine getirebilir. Bu durumda üretimin niceliği de niteliği de artış gösterecektir. Otomasyon sistemleri, hemen hemen her alanda uygulanabilirdir. Özellikle fabrikalarda bu sistemlerin yaygın olarak kullanılması, üretimin daha kaliteli ve ekonomik olmasını sağlamaktadır.

Otomasyon Sisteminin Avantajları

Üretimde otomasyon sistemlerinin temel avantajlarını şöyle sıralamak mümkündür:

 1. Üretimde kalite artar.
 2. Hata maliyetleri azalır.
 3. İnsana duyulan ihtiyaç azalır.
 4. Risk azalacağı gibi iş kazaları da azalır.
 5. Az zamanda daha fazla üretim elde edilir.
 6. Rekabet gücü artar.
 7. Üretim maliyeti düşer ve sonuç olarak daha yüksek oranda kar elde edilebilir.

Yukarıdaki avantajlar, otomasyon sisteminin ne kadar verimli ve pratik olduğunu göstermektedir. Bu avantajlar bir işletmeye temelde iki şey katar: hız ve daha fazla kar.

Ancak otomasyon sisteminin avantajları gibi dezavantajları da olabilir. Bunları genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

 1. İlk montaj maliyeti yüksektir. Bu durum işletmeyi başta zorlayabilir.
 2. İnsan gücüne duyulan ihtiyacın azalmasıyla işsizlik oranında artış yaşanır.
 3. Makinelerde olası arıza, üretimin aksamasına neden olabilir.

Otomasyon Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Üretimin olduğu her alanda otomasyon sistemleri gelişmiş durumdadır. Bu nedenle otomasyona geçilmeyen sistem yok denecek kadar azdır. Otomasyon sisteminin çeşitleri ise şöyle sıralanabilir:

 1. Akıllı ev otomasyon sistemleri
 2. Fabrika otomasyon sistemleri
 3. Bina otomasyon sistemleri
 4. Barkod otomasyon sistemleri
 5. Aydınlatma otomasyon sistemleri
 6. Muhasebe otomasyon sistemleri
 7. Endüstriyel makine otomasyon sistemleri
 8. Marka otomasyonu
 9. Kütüphane otomasyon sistemleri
 10. Depo otomasyon sistemleri

Elbette yukarıda yer alan otomasyon sistemi çeşitleri sadece en bilinen sistemler arasındadır. Bunların yanı sıra daha pek çok alanda otomasyon sistemlerinden söz edilebilir. Bu sayede seri üretim mümkün olduğu gibi insan hayatına da kolaylık gelir. Yani konforlu bir yaşam ve üretimde kalite için otomasyon sistemlerine geçmek en doğru tercih olacaktır.

Krallar Group Otomasyon Sistemleri

Otomasyon sistemleri konusunda bilgi ve teknik destek ihtiyaçlarınızda Krallar Group olarak yanınızdayız. Eğer sizler de bu konuda detaylı ve net bilgiler almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sektördeki 30 yılı aşkın deneyimimizle beraber bizler, aklınıza takılan her türlü soruyu cevaplamak için hazırız. Bu sayede üretimde otomasyona geçmek ve kaliteyi artırmak adına güçlü bir adım atabilirsiniz.

Bize ulaşmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını arayabilirsiniz. Eğer sormak istediğiniz sorular varsa, direkt olarak mail adreslerimize yazabilir veya WhatsApp üzerinden sormak istediklerinizi sorabilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde bilgi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Krallar Group olarak otomasyon sistemleri konusunda sizlere yardımcı olmaktan büyük bir mutluluk duyarız.

                                                                                       Otomasyon Sistemlerinde Profesyonel Hizmet
İletişim Bilgileri

Otomasyon Sistemleri İçin Krallar Group İle İletişime Geçebilirsiniz

Bize Yazın Sizi Arayalım