Kentsel Dönüşüm Projeleri

Kentsel dönüşüm projeleri; çarpık kentleşme ve plansız yerleşmeye bağlı olarak ortaya çıkan risk ve sorunları ortadan kaldırmayı hedefler. Riskli ve deprem kuşağında yer alan binaların yıkılarak, yerlerine yenilerinin inşa edilmesi sürecidir.

İzmir ve Manisa’da hizmet veren firmamız, bütün süreci sizin yerinize yönetiyor ve eski yapınızın hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlıyor. Bu süreçte devlet tarafından verilen destek ve teşvikleri etkili olarak kullanmanızı sağlıyor.

İzmir ve Manisa’da hizmet veren firmamız, bütün süreci sizin yerinize yönetiyor ve eski yapınızın hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlıyor. Bu süreçte devlet tarafından verilen destek ve teşvikleri etkili olarak kullanmanızı sağlıyor.

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm, deprem ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklılığını yitirmiş olan yapıların yıkılarak yenilenmesi sürecidir. Bu süreç, yapılan yasal düzenlemeler ile deprem riskinin olduğu bölgelerdeki riskli binalar için zorunlu hale getirilmiştir. Dolayısıyla deprem riskinin olduğu bölgelerdeki riskli binalar açısından bu süreç, isteğe bağlı bir konu değildir.

Kentsel dönüşüm kapsamında olan binalar şunlardır:

 

  1. Arsa tapulu olan kaçak binalar
  2. Gecekondular
  3. İskanlı kat irtifaklı binalar

Konutlarında ve çevrede yaşayanlar açısından risk oluşturan riskli binaların yenilenmesi zorunludur. Bu noktada ilgili binada yaşayan bir kişinin dahi kentsel dönüşüm başvurusu yapması, sürecin başlaması için yeterlidir. Binanın kentsel dönüşüm sürecine alınması için, burada yaşayanların 2/3’ünün onayı gerekir.

Riskli bir bina olmasına karşın, binada yaşayanların anlaşamaması durumunda, acil bir kamulaştırma yapılabilir. Böyle durumlarda, binanın belirtilen tarihe kadar boşaltılması ve sonrasında yıkımın başlaması gerekir. Dolayısıyla sürecin istenmeyen sonuçlar doğurmaması için bina sakinlerinin ortak hareket ederek, kentsel dönüşüm sürecine onay vermesi daha doğru olacaktır.

Firma olarak İzmir Manisa kentsel dönüşüm başvurusu sürecini sizin yerinize yönetiyor, resmi işlemleri tamamlıyoruz. Projenin onaylanması durumunda devletin sağlamış olduğu kira yardımı ve diğer teşviklerden yararlanmanız için sizlere yol gösteriyoruz.

Kentsel Dönüşüm Projeleri Süreçleri Nelerdir?

Kentsel dönüşüm projeleri, kendi içerisinde belli aşamalara sahiptir. Bunların tek tek tamamlanması çok önemlidir. Sürece hakim olan profesyonellerimiz, sizlerin yerine gerekli işlemleri yapmakta ve resmi prosedürleri sizlerin yerine tamamlamaktadır. Sürece ilişkin aşamalar şunlardır:

·         Risk Raporunun Alınması

Bina sakinlerinden birinin başvuru ile binanın riskli olup olmadığına ilişkin tespit yapılır. Bu tespit, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca yapılır. Tapu ve kimlikle yapılan başvuru sonrasında bina incelenir ve risk raporu hazırlanır.

Hazırlanan bu rapor, yine aynı bakanlığın il müdürlüğüne gönderilir. Eğer il müdürlüğü yoksa yetkili birime yollanır. Yapılan inceleme sonrasında rapora eksiklik olmadığı anlaşılırsa tapuya gönderilir ve binanın tapusuna, riskli şerhi düşülür.

·         Maliklerle Anlaşma

Binanın yıkımı ve sonrasında yapılacak yeni binaya ilişkin görüşmeler yapılır ve malikler arasında anlaşma sağlanması beklenir. Kentsel dönüşüm için maliklerin en az 2/3 oranında kentsel dönüşüm projesine onay vermesi gerekir.

Maliklerle görüşme, gerekli bilgilendirmeyi yapma, isteklerini dikkate alma ve onların bu projeye onay vermelerini sağlama süreçlerini yürütüyoruz. Bu alandaki deneyimimiz ve uzmanlığımız ile maliklerle anlaşma sürecini olabildiğince kısa sürede tamamlıyoruz.

·         Bina Yıkımı

İlgili projenin onaylanmasının ardından binanın boşaltılması ve yıkımına başlanması gerekir. Bu noktada sahip olduğumuz teknik bilgi ve ekipmanları kullanarak, binanın kısa sürede yıkılmasını sağlıyoruz. Yıkımın sorunsuz, çevredeki binalara zarar vermeden ve kısa sürede tamamlanması için gerekli özeni gösteriyoruz.

·         İnşaat Yapımı

Kentsel dönüşüm başvurusu sonrasındaki her süreci olduğu gibi, inşaat yapımı sürecini de yürütüyor ve yeni konutlarınıza, olabildiğince erken kavuşmanızı sağlıyoruz.

İzmir kentsel dönüşüm firmaları içinde özel bir yeri olan, sahip olduğu teknik imkanlar ve kurumsal yapısı ile öne çıkan firmamız, tüm süreci büyük bir şeffaflıkla yönetmektedir. Yapılacak sözleşmede belirtilen zamanda evlerinizi teslim ediyor ve bu noktada herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için gerekli tedbirleri alıyoruz. İzmir – Manisa kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

                                                                                       Kentsel Dönüşümde Profesyonel Hizmet
İletişim Bilgileri

Kentsel dönüşüm projeleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Yazın Sizi Arayalım